Junnusuperissa ensimmäiset pelit G-junnujoukkueella

9.6.2025






Koko talvi on treenattu ja nyt oli vuorossa oikeat pelit. Joukkue on ikärakenteeltaan 4-6-vuotiaita pelaajan alkuja tyttöjä ja poikia. Pienpelisäännöillä on suuri merkitys varsinkin tässä ikäluokassa.

Ensimmäisessä pelissä vastassa oli Laitilan Jyskeen punainen G-joukkue. Oma juoksutili saatiin avattua hienosti neljällä juoksulla vastustajan juostessa kotiin 15 juoksun arvoisesti.

Osa pelaajista oli aivan ensi kertaa pelissä ja pientä apua vielä tarvittiin alkuun, toisessa pelissä kahden tunnin tauon jälkeen muistissa oli vielä edellisen pelin opit. Vastassa ollut Mynämäen Vesan FG-joukkue koostui lähinnä äffistä, joten juoksuja heille syntyi kaikkiaan 22. Meidän Geet saivat kotiin pelaajan kolmesti. Joitakin pitkä päivä alkoi jo uuvuttaa, mutta urheasti jaksettiin loppuun saakka kuunnella Tarun ja Sallan ja Karrin ohjeita.

Jokaisessa pelissä palkittiin tsemppipalkinolla yksi pelaaja joukkueesta.

Nuoret tuomarit Elvi, Elias, Kalle ja Lenni hoitivat tonttinsa hienosti ja kioskissa riitti asiaikkaita varsin tuulisella kentällä.