B-pojille makea voitto

21.5.2025




Eilen pelattu B-poikien Ykköspesisottelu alkoi jännittävästi molempien rakennellessa tilanteita ja juoksuja kotiin. Kotijoukkue heräsi kuitenkin ja päätti viedä voiton koko ottelusta.

Ensimmäisen jakson ratkaiseva toinen sisävuoro siirsi kotijoukkueen 7-6 johtoon ja tämän jälkeen vastustaja jäi kahdella sisävuorollaan juoksuitta. Jakso päättyi kotijoukkueen selvään 16-6 voittoon.

Toinen jakso aloitettiin niin ikään tasaisissa merkeissä, kun kahden vuoroparin jälkeen oltiin tasatilanteessa 3-3. Ratkaiseva kolmas sisävuoro tuotti kotijoukkueelle peräti 7 lisäjuoksua ja kun vastustaja sai aikaiseksi kahdella viimeisellä sisävuorollaan vain 2 juoksua, oli jaksovoitto 10-5 selvä ja näin koko ottelu ja kolme pistettä 2-0 tuloksella jäi Kupittaalle.

Kotijoukkue esitti hienoa lyöntipeliä ja helteessä olivat varsinkin kopparipari, jolta livahti palloja ylitse ja liian usein myös hanskan alta. Pahiten koppareita rokotti kotijoukkueen omat kopparit 1-palkittu Markus Tamminen tehoillaan 2+6/6 sekä 2-palkittu Mikko Hokkanen tehot 2/3. 

Kotijoukkueen lätsämiehet Jani Kapuinen ja Pekka Kaijula hoitivat tehtäväänsä ammattimaisesti. Samoin ottelun tuomarit selvivät tehtävistään hienosti.

Vastustajan palkinnot pokkasivat 1. sieppari Aaro Sjöblom (1/3)  ja 2. 2-polttaja Eetu Versta (2/1)

Seuraavan kerran Ykköspesistä Kupittaalla la 7.6. klo 16 Pesäsusia vastaan